ROMÂNIA SUNTEM NOI!

Ziua Națională a României se sărbătorește la data de 1 decembrie, începând cu anul 1990. La 1 decembrie 1918, Adunarea Naţională de la Alba Iulia a adoptat rezoluţia Unirii Transilvaniei, Banatului, Crişanei şi Maramureşului cu România.
Ziua Naţională a României este marcată an de an prin evenimente patriotice, în special prin parade militare – cele mai celebre fiind cea de la București de la Arcul de Triumf și cea de la Alba Iulia. Totodată peste tot în țară au loc parade militare mai mici sau ceremonii de depuneri de coroane şi jerbe de flori la monumentele eroilor.

„Un patriot se recunoaște prin faptul că iubește, respectă și caută să adune și să
îmbunătățească tărâmurile și oamenii “ Nicolae Iorga

Doamne, ai grijă de România și de copiii ei!
LA MULȚI ANI, ROMÂNI!
LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!

This entry was posted in Activitati. Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *