SĂPTĂMÂNA JUDEȚEANĂ A NONVIOLENȚEI ÎN MEDIUL ȘCOLAR

În săptămâna 28.01-04.02.2022, elevii Școlii Gimnaziale,,Traian Săvulescu „Izvoarele din toate structurile:Izvoarele, Homoraciu și Schiulesti s-au implicat alături de învățătorii și diriginții lor în activități ce au vizat prevenirea agresivității și violenței în mediul școlar. Prin aceste activități s-a dorit ca elevii să manifeste responsabilitate și să fie capabili să-și gestioneze emoțiile printr-o atitudine tolerantă, preventivă, comunicând activ și nonviolent.
Proiectele educaționale: ,,Împreună împotriva violenței!”- Școala Gimnazială,,Traian Săvulescu „Izvoarele; ,,Fără bullying în școala noastră!- Școala Gimnazială Homoraciu și ,,Violența nu e un răspuns!-Școala Gimnazială Schiulești au cuprins activități ce au avut scopul de a promova toleranță și adevăratele valori morale ale viitorilor cetățeni ai comunității noastre.

ABC-ul comportării nonviolente-clasa pregătitoare – Izvoarele
Spune NU violenței! clasa a II-a Izvoarele
Cum evităm violența?- clasa a III-a Izvoarele
Violența și urmările ei – clasa a IV-a Izvoarele
VIOLENȚA STOP!-cls. a VII-a Izvoarele
Împreună contra violenței!- cls.a VIII-a Izvoarele
Clasa a VI-a -Școala Gimnazială Homoraciu
Violența nu e un răspuns! -cls.V-VIII-Școala Gimnazială Schiulesti
This entry was posted in Extracurriculare si extrascolare. Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *