15 februarie: Ziua națională a lecturii

Începând cu anul 2022, România are o Zi Națională a Lecturii! Pe data de 14 februarie 2022 s-a promulgat legea nr. 21 privind instituirea zilei de 15 februarie ca Ziua Națională a Lecturii.

Această zi are, de asemenea, o semnificație istorică în recunoașterea a două personalități a căror zi de naștere se sărbătorește astăzi, 15 februarie, și care au jucat un rol important în dezvoltarea educației românești, precum și în promovarea lecturii. Aceste două personalități sunt: politicianul și criticul literar Titu Maiorescu, fondatorul societății literare Junimea, și Spiru Haret, matematician renumit și fost ministru al educației, cunoscut pentru dezvoltarea sistemului educațional modern în țara noastră.

This entry was posted in Noutati. Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *