7 februarie: Ziua internațională a cititului împreună

În prima zi de miercuri a lunii februarie, sărbătorim cititul cu voce tare, în fața unui grup.

7 februarie este Ziua Internațională a Cititului Împreună, o zi care ne amintește de puterea cuvintelor și a poveștilor. Cu această ocazie ne-am propus să cultivăm pasiunea și interesul pentru cărți și ne-am întâlnit, grupa mare a Gradiniței „Academia Prichindeilor”, loc. Izvoarele, condusă de doamna profesor pentru educație timpurie Mariana Drăgănoiu și clasa a III-a a Școlii Gimnaziale „Traian Săvulescu”, Izvoarele, condusă de doamna profesor pt. înv. primar Monica Mîinea la o sesiune de lectură.  Timp de două ore, școlarii și preșcolarii au ascultat povești citite de doamne a căror prezență ne-a onorat, doamna bibliotecar Lorena Panait și doamna învățătoare Gicuța Anton. De asemenea, eleva Toader Anastasia, din clasa a III-a, a lecturat pasaje din cartea ei preferată. Toată lumea a primit diplome, a fost o campanie de promovare a bucuriei, frumuseții și beneficiilor lecturii. Fiecare carte deschide o lume nouă, copiii cărora li se citește zilnic vor fi mai creativi, mai empatici, cu o gîndire critică mai dezvoltată.

Clasa pregătitoare de la Școala Gimnazială Homorâciu ,împreună cu învățătoare Tăbăraș Alina Georgeta au marcat evenimentul și s-au bucurat de oportunitatea de a citi cu voce tare împreună.

This entry was posted in Activitati. Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *