SĂPTĂMÂNA EDUCAȚIEI GLOBALE este o ocazie unică de a promova educația globală și de a contribui la crearea unei lumi mai bune pentru toți.

Săptămâna Educației Globale are loc în fiecare an în a treia săptămână a lunii noiembrie. În perioada 13-19 noiembrie 2023, Centrul Nord-Sud al Consiliului Europei și Rețeaua Educației Globale au sărbătorit capacitatea Educației Globale de a aborda complexitatea lumii și de a răspunde la interconectarea acesteia.În acest an, activitățile de la ȘCOALA GIMNAZIALA TRAIAN SĂVULESCU COMUNA IZVOARELE s-au concentrat pe două domenii tematice principale: pacea și planeta, iar tema principală a GEW 2023 a fost: „Pace pentru planetă. O planetă a păcii”.Activitatea a fost coordonată de profesorii Tăbăraș Alina Georgeta, Pușcașu Maria, Miercioiu Elizaveta, Joița Ioana Anca, Constantin Liliana, Paraschivoiu Alin, Dan Ancuța Georgeta, Anton Ionica, Dănilă Elena Luminița. Elevii școlii noastre au derulat o activitate de interpretare a unor poezii despre pace și au realizat o expoziție tematică…

This entry was posted in Activitati. Bookmark the permalink.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *